Kształt rzeczy

by Zaneta Branna, on kwietnia 04, 2023

Badania wykazały, że Tensar TriAx jest bardziej skuteczny w stabilizowaniu warstw kruszywa i w poprawie właściwości nawierzchni drogowych niż dwuosiowy georuszt Tensar - a wszystko sprowadza się do unikalnego kształtu TriAx.

Georuszty Tensar są stosowane do stabilizacji warstw kruszywa w nawierzchniach drogowych od ponad 35 lat. Udowodniono, że warstwy stabilizowane mechanicznie są ekonomicznym sposobem zmniejszenia deformacji nawierzchni pod wpływem dynamicznych obciążeń drogowych.

Dlaczego Tensar TriAx jest skuteczniejszy niż georuszt dwuosiowy

A wheel showing how load is applied to tensar triax Tensar TriAx był ogromnym krokiem naprzód, kiedy został wprowadzony na rynek w Wielkiej Brytanii w 2007 roku. TriAx został wprowadzony po pięciu latach badań i rozwoju prowadzonego przez firmę Tensar, oraz przeprowadzeniu testów przez brytyjskie Laboratorium Badań Transportu. Od tego czasu zalety TriAx w projektowaniu nawierzchni podatnych zostały wykazane również w przyspieszonych testach nawierzchni wykonanych przez Korpus Inżynierów Armii Stanów Zjednoczonych.

 

Kluczowym odkryciem było to, że kształt georusztu w dużym stopniu decyduje o jej skuteczności w reagowaniu na rozkład obciążenia przechodzącego przez nawierzchnię drogi. Badacze wykazali, że rozkład obciążenia od kół przejeżdżających pojazdów jest stożkowy i rozchodzi się na koncentrycznie 360° od punktu kontaktu. Tak więc, kiedy obciążenie napotyka georuszt, jego ślad jest prawie okrągły.

Sześciokątny kształt TriAx lepiej reaguje na ten schemat obciążenia niż kwadratowy kształt dwuosiowego georusztu Tensar, dzięki czemu jest znacznie bardziej skuteczny w poprawianiu właściwości uzyskanej warstwy stabilizowanej mechanicznie.

W tym filmie „Bądź na bieżąco” Jonathan Cook wyjaśnia, w jaki sposób wyjątkowy kształt georusztu Tensar TriAx sprawia, że jest on bardziej skuteczny niż georuszt dwuosiowy Tensar.

Kolejne badania oraz ponad dziesięć lat udanych realizacji wykazały, że TriAx przewyższa dwuosiowy georuszt Tensar w ramach naszego podejścia nazwanego Optymalizacją Nawierzchni, które ma na celu zmniejszenie kosztów budowy i eksploatacji, zwiększenie trwałości i okresu eksploatacji nawierzchni oraz zmniejszenie śladu węglowego projektu.

Zapraszamy do udziału w kolejnym webinarze z cyklu Tensar Academy pt.: "Wykorzystanie technologii Tensar w kolejnictwie", które odbędzie się 25 marca 2021r. o godz. 11:00. Zarezerwuj miejsce tutaj.