
Platformy robocze
Firma Tensar opracowała unikalne podejście projektowe oraz oprogramowanie, przeznaczone specjalnie do platform roboczych stabilizowanych georusztami.
Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie w przypadku zastosowania na placu budowy żurawi samojezdnych, palownic oraz innego ciężkiego sprzętu– zwłaszcza na gruntach słabonośnych lub niejednorodnych. Bezpieczna platforma robocza jest w takich warunkach nieodzowna. Place, na których przechowywany jest ciężki sprzęt i materiały budowlane, muszą być równe, czyste i wolne od kolein.
Georuszty Tensar mogą być zastosowane do stabilizacji warstwy materiału ziarnistego – skutkuje to zwiększeniem jej nośności, ograniczeniem deformacji i osiadań. Platformy projektowane są tak, by ich wysoka wodoprzepuszczalność zapobiegała gromadzeniu się wody na powierzchni.

W jaki sposób georuszt Tensar poprawia funkcjonowanie platformy roboczej?
Mechanizm zazębienia między kruszywem a georusztem Tensar oraz skrępowania bocznego ziaren kruszywa, zapobiega przemieszczeniom materiału ziarnistego. Powstała w ten sposób warstwa kruszywa stabilizowanego georusztami Tensar, charakteryzuje się znacznie zwiększoną nośnością oraz odpornością na nierównomierne osiadania..

Korzyści
Zastosowanie materiałów Tensar w celu utworzenia warstwy kruszywa stabilizowanego georusztami, pozwala na uzyskanie znacznych korzyści w porównaniu z platformami wykonanymi z samego kruszywa bez stabilizacji:
- Wzrost nośności: warstwa stabilizowana georusztami wykazuje wyższą nośność, stanowi więc bezpieczniejsze i bardziej niezawodne podłoże dla pracy ciężkiego sprzętu.
- Redukcja grubości platformy: grubość warstwy kruszywa może być zredukowana o ponad 50% przy zachowaniu założonych parametrów strukturalnych. Może to również przełożyć się na ograniczenie robót ziemnych, ponieważ odspojenia i wywiezienia na odkład wymaga mniejsza ilość gruntu.
- Zastosowanie materiału zasypowego niższej jakości i pochodzącego z recyklingu: dzięki znacznej poprawie właściwości mechanicznych warstwy stabilizowanej georusztami Tensar, możliwe jest wbudowanie materiałów zasypowych niższej jakości, w tym pochodzących z recyklingu.
- Długoterminowe oszczędności: ograniczenie robót ziemnych i zastosowanie kruszyw z recyklingu pozwala na redukcję kosztów budowy oraz emisji CO2.

Znaczenie danych do projektowania
Platforma robocza powinna być zaprojektowana przez wykwalifikowanego geotechnika. Rozwiązanie projektowe uzależnione jest od warunków gruntowych i wymaga zgromadzenia odpowiedniego zakresu parametrów geotechnicznych. Grubość platformy zależy od nośności podłoża, zastosowanych materiałów oraz przewidywanych obciążeń. Istotne jest uzyskanie platformy zapewniającej nie tylko wystarczającą nośność i bezpieczeństwo pracy, lecz również oszczędności i prostotę wbudowania.

Metoda projektowa T-Value
Opracowana przez firmę Tensar metoda oparta na wartości T (T-value) pozwala na bardziej precyzyjną ocenę pozytywnego wpływu stabilizacji georusztem na nośność platformy roboczej z materiału ziarnistego. Metoda ma zastosowanie do platform wykonanych z różnych materiałów i w różnorodnych warunkach gruntowych – w tym na podłożach o bardzo niskiej wytrzymałości na ścinanie. Pozwala na projektowanie platform roboczych z georusztami oraz bez nich, w celu porównania uzyskanych efektów. Metodę można stosować również do płytkich posadowień bezpośrednich, uwzględniając stopień nasycenia kruszywa wodą.
Dzięki metodzie tej, po raz pierwszy stało się możliwe kompleksowe opisanie korzyści płynących z zastosowania stabilizacji georusztami i uwzględnienie ich w jednolity sposób w projektowaniu platform roboczych. W wyniku zastosowania metody powstają łatwe do zweryfikowania projekty, pozwalające na zmniejszenie grubości platformy, poprawę nośności, redukcję kosztów nawet o 30% oraz redukcję śladu węglowego nawet o 40%.
