Geotkanina Tensar® Basetex®

20 lat udanych realizacji
1200 kN/m – maksymalna dostępna wytrzymałość wg kontroli jakości 
120 lat – okres eksploatacji
  • Geotkanina z poliestru o wysokiej wytrzymałości do wzmacniania gruntu
  • Produkt dostępny w różnych wytrzymałościach, sięgających 1200 kN/m wg kontroli jakości
  • Trwałość zapewniająca okres eksploatacji do 120 lat
  • Materiał sprawdzony w stabilizacji podstaw nasypów
  • Liczne realizacje na całym świecie
Informacje ogólne

W przypadku wznoszenia nasypów na gruntach słabonośnych lub podłożu zawierającym podziemne pustki grożące zapadaniem może pojawić się zapotrzebowanie na wzmocnienie podstawy geosyntetykiem o wysokiej wytrzymałości. Gama geotkanin Tensar Basetex została opracowana w celu zapewnienia wytrzymałości niezbędnej do osiągnięcia stateczności budowli.

Rodzaje produktu

Produkty Tensar Basetex wytwarzane są w procesie tkania i wykazują wytrzymałość do 1200 kN/m (w kierunku podłużnym) oraz 50 kN/m lub 100 kN/m (w kierunku poprzecznym) wg kontroli jakości. Przędza przenosząca obciążenia wykonana jest w 100% z poliestru wysokiej wytrzymałości i zapewnia wyjątkowo niskie pełzanie i wysoki moduł sprężystości.

Materiał zaprojektowany z myślą o wytrzymałości

Jedną z charakterystycznych cech tkanin Tensar Basetex jest takie wprowadzenie wątku podczas tkania, że przędza zachowuje kształt liniowy, dzięki czemu osiąga pełną wytrzymałość na rozciąganie bez kojarzonego z tkaninami zjawiska wstępnego wydłużenia materiału.  Poliester wykazuje wyjątkowo niskie pełzanie i wysoki moduł sprężystości, zaś wysoka masa cząsteczkowa przędzy poliestrowej zapewnia odporność produktu na oddziaływania środowiskowe w typowych zakresach pH i temperatur spotykanych w gruncie.

Stateczność nasypu

Poprawnie wbudowana tkanina Tensar Basetex może poprawić stateczność na wypadek wystąpienia głęboko położonych płaszczyzn poślizgu, a zatem pozwala zredukować lub wyeliminować zapotrzebowanie na etapowy przebieg budowy i uniknąć przekroczenia budżetu lub niedotrzymania terminu oddania inwestycji.

Platformy przenoszące obciążenia przy posadowieniach na palach

Jeśli charakter inwestycji nie dopuszcza pojawienia się znacznych osiadań, może zajść potrzeba posadowienia nasypu na palach, a w takim przypadku z zastosowaniem tkaniny Tensar Basetex można stworzyć platformę przenoszącą obciążenia na zasadzie mechanizmu „napiętej membrany ”. Rozwiązanie to zapewni przekazanie obciążeń nasypu na oczepy pali, a jest mniej kosztowne i szybsze niż konstrukcja płyty żelbetowej.

Przekraczanie pustek w podłożu 

Na obszarach zagrożonych wystąpieniem pustek i zapadlisk – na przykład na obszarach górniczych lub podłożach podatnych na krasowienie – Tensar Basetex może zapewnić bezpieczne i odpowiednio wczesne sygnały ostrzegające o pojawieniu się pustki , a nawet stanowić trwałe rozwiązanie problemu.